Aranżacja salonu

Aranżacja salonu

Często ogromnym wyzwaniem okazuje się aranżacja salonu. Miejsca, w którym spędzamy większą część dnia. Może ono pełnić wiele funkcji, jednak cały sekret tkwi w umiejętnym zagospodarowaniu przestrzeni. Ważne jest, aby wszystko było dopasowane do potrzeb domowników i spełniało swoje określone funkcje.

Plan salonu

Jednym z pierwszych kroków powinno być wykonanie planu salonu, w formie papierowej bądź komputerowej. Dobrze jest przemyśleć wcześniej, co chcemy, żeby się w nim znajdowało i ile mamy miejsca do dyspozycji. Warto omówić to z domownikami i dopasować pomieszczenie do ich potrzeb. Dzięki takiej wizualizacji ułatwimy sobie zadanie i na tej podstawie możliwe będzie wykonanie wstępnego kosztorysu, który jest niezbędny do rozpoczęcia urządzania naszego pokoju.

Wydzielenie stref

Aby salon był pomieszczeniem wielofunkcyjnym, bardzo pomocne jest wydzielenie stref. Do tego celu świetnie sprawdzi się dywan położony np. w obszarze stołu i krzeseł, który wyznaczy obręb jadalni, a ułożony przed kanapą – strefę wypoczynkową. Można wykorzystać do tego także zestaw mebli do salonu. Niska komoda, szafka bądź gablotka doskonale oddzieli poszczególne strefy. Najczęściej jednak do tego używana jest kanapa, postawiona na granicy salonu i kuchni, wyznaczając ich powierzchnię. Najszybszym sposobem jest postawienie stylowego parawanu, który można wykonać samodzielnie lub zamówić w sklepie z dekoracjami do wnętrz. Należy jednak pamiętać, aby dostosować jego rozmiar do metrażu pokoju. Powinien sięgać do ok. połowy szerokości, aby zachować swoje walory funkcyjne.

Salon z jadalnią

Posiadając bardzo małą kuchnię, w której brakuje miejsca na stół z krzesłami, możemy zdecydować się na wygospodarowanie miejsca na nie w salonie. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z kanapy. Aby nie zaburzać harmonii obu tych miejsc, dobrze jest oddzielić je od siebie. Dzięki temu salon będzie kameralnym miejscem, w którym dobrze się odpoczywa, a jadalnia może spełniać swoją funkcję.

Salon z kuchnią

W ostatnich latach bardzo popularne jest połączenie salonu z kuchnią. Jest to bardzo praktyczne i jednocześnie atrakcyjne wizualnie, ponieważ otwiera przestrzeń i sprawia, że nie czujemy się w niej przytłoczeni. Jednym z najmodniejszych sposobów na oddzielenie salonu od kuchni jest wykorzystanie wyspy, która nie tylko świetnie wygląda, ale jest także niezwykle funkcyjna. Może służyć do przygotowywania posiłków, jako przedłużenie blatu, zastąpić stół i być miejscem do spożywania posiłków, bądź stać się barem.